Pierwsze Wyzwolone Forum Arkadii

Pierwsze Wyzwolone Forum Arkadii

  • Nie jesteś zalogowany.
  • Polecamy: Komputery

Ogłoszenie

[21.09.2007] Przypominam o konkursie na logo i banner. Po wiecej informacji zapraszam do dzialu 'Informacje'.

#1 2007-09-17 13:29:05

Admin

Przechuj

Punktów :   
Imię: Ed
Na mudzie: Penetrator
Irc nick: Roznie
Dlugość penisa: Brak

Piwko

Dwa sposoby.

1. Oto co potrzeba:

a) słód (najlepiej ześrutowany)
b) chmiel (polecam aromatyczny)
c) drożdże browarnicze (na początek może lepiej górnej fermentacji)
d) woda (może być wodociągowa przegotowana i odstana ale lepiej kupić nie gazowaną wodę mineralna)
e) butlę lub plastikowy fermentor
f) termometr od -10 do 100 oC
g) aerometr do ustalania ekstraktu (przydaje się ale w gruncie rzeczy może być i bez niego)
h) butelki (mogą być zużyte po piwie tylko dobrze umyte)
i) kapslownica (wystarczy malutka)
j) kapsle (no chyba, że ma się butelki z zamknięciem na patent)
Wszystkie te elementy są do nabycia czy to przez internet lub w odpowiednich sklepach.



2. Zacieranie
Do garnka wlewamy wody tak by jeden kilogram śruty przypadał na 4 litry. Podgrzewamy do ok. 45 oC i utrzymujemy ta temperaturę przez 30 minut (nie trzeba mieć cały czas włączonego gazu, woda utrzymuje całkiem nieźle tą temperaturę). Następnie powoli (przez ok. 25 min.) podnosimy do temperatury 70 st. C. Kiedy osiągniemy taką temperaturę uzupełniamy wodę do stanu wyjściowego. Utrzymujemy ten stan przez 60 min. Pamiętamy by co pewien czas zamieszać. Teraz brzeczkę schładzamy do temperatury pokojowej (garnek wsadza się do balii z zimną wodą)


3. Filtracja
Jeśli nie posiadasz dużego lejka w domu proponujemy wykorzystać tutaj 1,5l butelki plastikowe po wodzie mineralnej. Odcinamy górna stożkową część i mamy lejek (pozostała część służy do zbierania przesączu). Wkłada się do niego filtr np. taki jaki jest w ekspresie do kawy, nakłada chochlą śrutę z garnka i filtruje przez nią brzeczkę (najlepiej mieć kilka takich filtrów bo proces niestety trwa dosyć długo - ewentualnie na dno lejka dać watę i przez nią filtrować - wersja dla niecierpliwych).


4. Gotowanie brzeczki z chmielem
Przefiltrowaną brzeczkę wlewamy do garnka i podpalamy gaz do zawrzenia (od tego momentu trwać to będzie godzinę). Na początku dodaje się trochę chmielu w zależności od ilości brzeczki i upodobań (na początek powiedzmy 2 garści syszek przy 4 litrach). Na 10 min. przed końcem dodajemy jeszcze odrobinkę tak z połowę pierwszej dawki. Następnie chłodzi się brzeczkę do temperatury pokojowej i przefiltrowuje przez watę.


5. Nastaw
Wcześniej przygotowuje się odpowiednia ilość drożdży (rozprowadza się je w wodzie na 30 min. przed zaszczepieniem tak by je nawodnić - jeśli korzystamy z drożdży suszonych). Brzeczkę schłodzoną rozcieńcza się do pożądanego ekstraktu (ewentualnie uzupełnić do ilości wody pierwotnie użytej). Wlewa się do dobrze umytego fermentora (zostawiając 20% wolnej przestrzeni) zamyka szczelnie np. korkiem tradycyjnym lub wykonanym z gazy i waty. Fermentor odstawia się do pomieszczenia lub urządzenia, które posiada temperaturę odpowiednią do procesu fermentacji (patrz piwo otrzymywane w przemyśle).


6. Rozlew po ok. 7 dniach
Gdy ekstrakt spadnie do 5 stopni Balinga lub gdy aktywność drożdży zredukuje się (mało piany, opad piany) rozlewamy młode piwo do butelek. Jeśli stosowaliśmy drożdże dolnej fermentacji najlepiej zlać piwo znad osadu. Jeśli nie to można przelać do butelek przez sitko wyłożone wata by pozbyć się części osadów. Przelewane piwo będzie mętne ale proszę się tym nie przejmować to tylko podwyższa jakość zdrowotna naszego trunku. Rozlać piwo z zachowaniem bezpiecznej wolnej przestrzeni 2-3 cm, dodać pół łyżeczkicukru do butelki i zakapslować. Butelki wsadzić do lodówki (ale nie do zamrażalnika) tak by przez minimum 3 tygodnie dojrzewało.

A potem cóż zostaje tylko degustacja naszego własnego, pysznego piwa.

Oczywiście na tym zabawa się nie kończy gdyż możliwości jest bardzo dużo - można stosować różne słody zmieniając barwę, smak, parametry zacierania też nie są stałe, można korygować ilość chmielu, czas fermentacji, wprowadzać dodatki ja miód, soki itp.



~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~


400 g żyta
400g jęczmienia
800g mąki razowej
1kg mąki gryczanej
co najmniej 12 litrów wody
60 g drożdzy(moga byc piekarnicze)


Przygotowac i zesrutowac słód.Nastepnie słód z mąką razowa zaparzyc w garnku z gorącą wodą(1,25 litra) wymieszac skladniki,ciasto powinno byc geste jak na kladzione kluski.Trzymac je w cieple przez 12godz.potem ciasto włożyc do conajmniej 15-o litrowego garnka.Dolac 10 litrów przegotowqnej i ostudzonej wody.Słód wymieszac i zostawic na godzine.Mąke gryczaną i drożdze rozrobic z wodą . Ciasto powinno byc geste.Zostawic,by sie podnioslo,co powinno trwac 3-4 godz.Nastepnie roztwór słodowy po przecedzeniu połączyc z ciastem gryczanym.Wlac do innego i równiez duzego garnka.Dobrze wymieszac i uzupełnic przegotowaną woda do 12 litrów.Pozostawic naczynie na 6 godz. pod lekkim przykryciem w temperaturze 30st.C .Po upływie tego czasu piwo wymieszac,przecedzic przez płótno i nalac do butelek.Napełniac do 3/4 pojemnosci.Zakorkowac przchowywac w chłodnej,ciemnej piwnicy.Piwo mozna przechowywac przez kilka tygodni.


Najlepsze wychodzi wg mnie pierwszym sposobem.


Jeśli za oknem sypie śnieg, to znaczy, że Ozzo właśnie miał ochotę pójść na sanki.

> Jakis karid krzyczy z oddali: Lepiej idz z tad!

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
usuwanie adblue ponsse Marketing dla deweloperów